Przejdź do stopki

Międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach

Treść


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. 


Finał I Międzynarodowego Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach w 2021 roku przyniósł niezwykłe rezultaty w postaci wielu odkryć historycznych i kulturowych oraz zawarcia nowych partnerstw. Pierwsze z odkryć dokonały się podczas konferencji poświęconej wikliniarstwu w Ciężkowicach. Zorganizowana wystawa pozostałości po tym rzemiośle w naszym regionie zgromadziła spory zbiór unikatowych pamiątek – wyrobów, z których najstarsze mają ponad 100 lat, a których wzornictwo, eksperci zgromadzeni podczas konferencji, uznali jako wskazujące na indywidualność stylu (kopiowanego w kraju i za granicą). To z kolei ma wskazywać, że dotychczasowo anonimowe wzory mają proweniencję ciężkowicką – co wzmacnia lokalną tożsamość i unikatowość tego rzemiosła. Cenne okazały się też nowe partnerstwa: szczególnie z Polskim Stowarzyszeniem Plecionkarzy oraz z Żywą Pracownią z Krakowa, których wiedza i doświadczenie okazały się dla organizatorów Festiwalu niezwykle cenne i pomocne w dalszej popularyzacji tego rzemiosła. Najważniejsze jednak okazały się rezultaty społeczne - przypomnienie i ożywienie tradycji plecionkarskich. Bardzo duże zainteresowanie edukacją w tym zakresie i wysoka frekwencja na warsztatach upoważnia do kontynuacji przyjętych założeń odtworzenia tego rzemiosła.

Niezmiernie miło jest nam również poinformować o dofinansowaniu jakie Centrum Kultury otrzymało na organizację Festiwalu. Wniosek pn.: Międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach, zgłoszony do programu Kultura ludowa i tradycyjna, zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 czerwca 2022 r., uzyskał dotację w wysokości 55 000,00 zł.


PLENER PLECIONKARSKI "ŚWIAT CIĘŻKOWICKICH LEGEND"

Zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie-plenerze plecionkarskim "Świat Ciężkowickich Legend" w ramach projektu pn.:„Międzynarodowe spotkanie plecionkarskie w Ciężkowicach”.

Szczegóły w Regulaminie oraz pod nr tel. 14 65 10 032 oraz na stronie.

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIOWA


WARSZTATY PLECIONKARSKIE - KURS

Zaprasamy do wzięcia udziału w kursie plecionkarskim. Wszystkich zainteresowanych, chcących zdobyć nowe umiejętności i wykazać się twórczymi możliwościami prosimy o zapisywanie się bezpośrednio w Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice (Rynek 1, 33-10 Ciężkowice)  lub pod numerem telefonu 14 65 10 032.

Kurs odbędzie się w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ulicy Łuczkiewiczów 5 w Ciężkowicach i rozpocznie się 28 czerwca (tj. wtorek)  od godz. 9.00 (Harmonogram kolejnych spotkań zostanie ustalony z uczestnikami).  Zapewniamy wsparcie teoretyczne, narzędzia, surowiec plecionkarski i mnóstwo dobrej zabawy. Oferta skierowana jest do osób dorosłych.

Szczegóły na stronie oraz pod nr tel. 14 65 10 032.


II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL WIKLINY W CIĘŻKOWICACH

Burmistrz Gminy Ciężkowice oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice zapraszają na II  Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach, nad którym patronat honorowy objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Piotr Gliński.

Tegoroczna edycja Festiwalu zaplanowana jest w dniach 30.06.2022 r. – 3.07.2022 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Międzynarodowym Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach. Szczegóły oraz harmonogram wydarzeń na plakacie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PODSUMOWANIE PROJEKTU

I Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach, zorganizowany w ubiegłym roku przyniósł niezwykłe rezultaty w postaci odkryć historycznych i kulturowych oraz nowych wspaniałych współprac i przyjaźni. Bardzo duże zainteresowanie edukacją w tym zakresie i wysoka frekwencja na warsztatach upoważniły do kontynuacji przyjętych założeń odtworzenia tego rzemiosła. Za nami II Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego połączony z XX Pogórzańskim Jarmarkiem Artystów i Rękodzielników.

Rozpoczęliśmy od kilkudniowego kursu plecionkarstwa dla osób wcześniej zrekrutowanych, chcących nauczyć się i rozwinąć rzemiosło. Podczas spotkań omówione zostały m.in.: polskie i ciężkowickie tradycje plecionkarstwa, występowanie i odmiany wikliny, uprawy, pozyskiwanie i przetwórstwo wikliny dla celów plecionkarskich, niezbędne wyposażenie oraz narzędzia i urządzenia potrzebne w plecionkarstwie. Ponadto, oprócz możliwości dotknięcia, wypróbowania warsztatu i samodzielne wykonanie prac, uczestnicy mieli okazję na bezpośredni kontakt i dyskusję z mistrzami plecionkarstwa. Kurs poprowadził doświadczony nauczyciel zawodu.

Kolejnym etapem projektu była organizacja pleneru. O przyjęciu w poczet uczestników konkursu decydowały umiejętności praktyczne i zdolności artystyczne twórcy, oceniane przez organizatorów na podstawie wysłanych zdjęć prac. W  liczbę osób biorących udział włączeni zostali również uczestnicy wcześniejszego kursu plecionkarstwa. Grupa plenerowa odbyła wizytę w Muzeum Przyrodniczym, podczas której artyści zostali zapoznani przez przewodnika z legendami, historią i wartościami kulturowymi Ciężkowic i okolic. Wizyta ta służyła inspiracji dla przewodniego tematu pleneru, w trakcie którego plecionkarze rozwijali swoje umiejętności i rywalizowali pod okiem mistrza plecionkarza. Ich zadanie polegało na upleceniu szeroko pojętej formy inspirowanej światem ciężkowickich legend. Powstałe prace zaprezentowane zostały w przestrzeni dostępnej dla mieszkańców i turystów. Plener i jego efekty niewątpliwie podniosą w przyszłości tożsamość rzemiosła oraz zbudują wizerunek Ciężkowic jako miejsca gromadzącego mistrzów zawodu. Prace ocenione zostały przez dwóch doświadczonych plecionkarzy i nauczycieli zawodu oraz jedną osobę ze strony organizatora, a po burzliwej naradzie przyznano nagrody finansowe i wyróżnienia.

I miejsce – Anna Elsner „Rycerz zamieniony w borsuka”
II miejsce – Dominika Derenda „Diabeł”
III miejsce – Marek Czech „Skamieniały zakonnik”

Wyróżnieni zostali:

  1. Olesia Cherni
  2. Juraj Cichovski
  3. Natalia Gancarz
  4. Olga Kamińska
  5. Anna Koronkiewicz
  6. Rafał Kozik
  7. Adam Wrona

Przyznana została również nagroda publiczności, która trafiła do Marka Czecha oraz specjalna nagroda Burmistrza Ciężkowic dla najmłodszego uczestnika pleneru plecionkarskiego – Krzysztofa Zwolińskiego. Nagrodę otrzymał również Pan Wojciech Świątkowski – mistrz i przyjaciel Festiwalu, jako podziękowanie za pracę, wsparcie merytoryczne i techniczne nad Festiwalem oraz inicjatywami podejmowanymi na rzecz przywrócenia i rozwoju plecionkarstwa w Ciężkowicach.

Finał II Międzynarodowego Festiwalu w Ciężkowicach połączony został z XX Pogórzańskim Jarmarkiem Artystów i Rękodzielników. Przestrzeń na płycie rynku została wypełniona stanowiskami plecionkarzy, artystów, rękodzielników i twórców ludowych. Ponadto warsztaty poprowadzili rzemieślnicy ginących i lokalnych zawodów: koronczarka, snycerz, pszczelarz oraz płatnerz. Swoje stoisko zaprezentowały również lokalne winnice, piekarnie, Koła Gospodyń Wiejskich z lokalnymi specjałami a także zespoły ludowe – zarówno muzyczne i taneczne. Niezwykłą osobliwością były dwa stoiska – heligonisty oraz lutnika. Mogliśmy podziwiać dzięki nim niezwykłe instrumenty oraz poznać tajniki pracy z nimi. Nieodzowne dla tego dnia były również otwarte warsztaty plecionkarskie, podczas których każdy z odwiedzających ciężkowicki rynek, mógł spróbować swoich sił w pracy z wikliną. Całość wydarzenia uwieńczona została występami zespołów, kapel, grup śpiewaczych, solistów, muzyków klasycznych oraz gwiazdy wieczoru – zespołu STONEHENGE.

 

 

379671