Przejdź do stopki

Likwidacja barszczu Sosnowskiego

Treść

Zgodnie z Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 27.05.2022 r. gmina Ciężkowice  uzyskała dotację w wysokości 41.451,00 zł na realizację zadania pn. „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Ciężkowice”. Programem zostały objęte zinwentaryzowane stanowiska występowania barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Ciężkowice w miejscowości Bogoniowice oraz Ciężkowice.

Zadanie realizowane jest w okresie od miesiąca czerwca do września 2022 roku. 

Przypominamy, iż roślina barszczu Sosnowskiego zaliczana jest do gatunków roślin inwazyjnych, czyli szybko i łatwo rozprzestrzeniających się oraz wypierających rodzime gatunki z obszarów ich naturalnych siedlisk, a w konsekwencji prowadząca do ubożenia rodzimej flory. Roślinę tą można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższa, ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Liście barszczu Sosnowskiego są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są koloru białego. To roślina niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, dlatego uprasza się mieszkańców o zachowanie należytej ostrożności w przypadku napotkania tej rośliny. Ponadto informujemy, iż barszcz Sosnowskiego jest objęty zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży na terenie Polski.

Jak się ustrzec przed poparzeniem:

•  Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
• Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
• W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.


Opracowanie: Referat Gospodarki Komunalnej

 

Zdjęcia

428027