Przejdź do stopki

Regionalny Zespół Folklorystyczny „Pogórzanie”

Treść

Krótka historia Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Pogórzanie”

Początki zespołu sięgają roku 1968, wtedy to pasjonat i miłośnik folkloru – lekarz stomatolog Mieczysław Król, założył kapelę „Pogórzanie” z Jastrzębi.  W jej skład weszli muzykanci (samouki) okolicznych wsi, grający potańcówki  i wesela. Muzyka: Józefa Górowskiego, Karola Maciaszka, towarzyszącym im braci Baranów, a także Semli, Kuzery, Kuropatwy,  Michalika, Stanucha i Języka, była tak archaiczna, ciekawa i wartościowa, że została wkrótce nagrodzona prestiżową nagrodą Oskara Kolberga w 1981 roku.

Po drodze,  z towarzyszeniem solistów, kapela zdobyła wiele ważnych i głównych nagród. Brała udział w nagraniach radiowych
i telewizyjnych. Koncertowała na Festiwalach w Polsce, a także gościła w byłej NRD. Kapela była i  jest autentyczna, gdyż w  jej składzie są jeszcze członkowie, grający tak samo, tą samą muzykę prawie od wieku.

Przemiany społeczno – kulturowe dały szansę na tworzenie innych konkursów i festiwali, a tym samym nowych zespołów. Z takiej możliwości skorzystał solista i założyciel Męskiej i Żeńskiej Grupy Śpiewaczej  - Stanisław Deś. Z perspektywy czasu, okazało się to słuszne, potrzebne i skuteczne. Przyczyniło się do rozszerzenia działalności, a także nazewnictwa. Aktualnie w skład zespołu wchodzi: muzyka (kapela) oraz grupy śpiewacze – stąd nazwa Zespół Folklorystyczny „Pogórzanie”. Wspólnie do tej pory udało się nagrać 5 płyt CD. Nagrania zespołu prezentowane są na antenie Polskiego Radia, Radia RDN Małopolska. Co jakiś czas „Pogórzanie” widziani są w telewizji. Za podtrzymywanie tradycji i propagowanie kultury ludowej zostali nagrodzeni przez; Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Samorząd Województwa Małopolskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego… Do swoich sukcesów dopisać mogą kolejne koncerty zagraniczne (Tunezja, Słowacja, Węgry, Anglia).

Dorobek artystyczny wzbogacają i uzupełniają poszczególni członkowie zespołu w konkursach indywidualnych: Leopold Michalik, Eugeniusz Dyngosz, Antoni Hołda – kat. Instrumentaliści, Wanda Gucwa, Zofia Pyrek, Antoni Włudyka, Stanisław Waza, Stanisław Deś, Stanisław Haraf – kat soliści. „Rywalizujące” ze sobą grupy śpiewacze zgromadziły największą ilość  głównych nagród (od 1999 roku). Żeńska Grupa Śpiewacza była dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Męska Grupa Śpiewacza (w 15-leciu swojej działalności) w Kazimierzu na w/w Festiwalu gościła 4 razy, skąd w 2014 roku przywiozła najważniejszą  Nagrodę Główną – Basztę.

Historia zespołu jest na tyle bogata i ciekawa, że sięgają do niej piszący prace licencjackie i magisterskie. Powstały i powstają kolejne publikacje. Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia wydarzeń na naszych stronach internetowych, zachęcamy do odwiedzenia Domu Kultury w Jastrzębi, gdzie zespół ma swoją siedzibę i gdzie zobaczyć można nagrody, dyplomy i setki fotografii.

Kontakt bezpośredni z kierownikiem tel.  (014) 65 12 100

 

Opracował: Stanisław Deś

 

 

 

Zdjęcia

379751