Przejdź do stopki

Oczyszczacze powietrza już w przedszkolach

Treść

W ramach akcji podjętej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego 1800 oczyszczaczy powietrza trafi  do małopolskich przedszkoli. Właśnie trwa rozsyłanie urządzeń  do placówek, które zgłosiły chęć do udziału w projekcie. 

W gminie Ciężkowice placówkami, które już mogą cieszyć się z prezentów są przedszkola w Ciężkowicach, Jastrzębi i Zborowicach. Istotny podkreślenia jest fakt, że ani przedszkola , ani gmina nie poniosła z tego tytułu żadnych kosztów. Wystarczyło jedynie zadeklarowanie udziału w projekcie. To zadanie leżało po stronie gmin. Natomiast same obdarowane placówki mają obowiązek przeprowadzić w najbliższym czasie akcję edukacyjną z udziałem dzieci i rodziców, która będzie dotyczyć zanieczyszczenia i ochrony powietrza. 

Patronem całej akcji jest marszałek Jacek Krupa, który przyznał iż szczególną uwagę przy wyborze zwrócono na bezpieczeństwo oczyszczaczy. Każdy z nich przystosowany jest do pracy w sali o powierzchni do 60 metrów kwadratowych  i oczyszcza 388 m3 powietrza na godzinę. Jest w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu w ciągu godziny. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują nie tylko pyły i szkodliwe substancje, ale także kurz, alergeny i bakterie. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom najmłodsi mają szansę ustrzec się nie tylko przed smogiem, ale też przed problemami zdrowotnymi, które może powodować, w tym m.in. alergią.

414420