Przejdź do stopki

Konserwacja i rekonstrukcja nagrobków na cmentarzu wojennym nr 135 w Zborowicach

Treść

Gmina Ciężkowice realizuje projekt renowacji cmentarza wojennego nr 135 w Zborowicach. Pierwszy etap remontu zakończony został w roku 2023, wykonano wtedy remont ogrodzenia cmentarza wraz z cokołem i krzyżem centralnym. W roku bieżącym dzięki wsparciu środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Wojewody Małopolskiego, Gminy Ciężkowice oraz Bractwa Kurkowego prowadzony jest remont wnętrza cmentarza. Zaplanowano rekonstrukcję zniszczonych steli z krzyżami, uzupełnienie brakujących krzyży oraz przeprowadzenie pielęgnacji drzewostanu. Do realizacji projektu włączyły się także Ciężkowickie Bractwo Kurkowe, Parafia św. Marii Magdaleny w Zborowicach, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Zborowicach. Udział tych organizacji w projekcie ma przyczynić się do ugruntowania wiedzy historycznej o wydarzenia z roku 1915 a także do wdrożenia szeregu działań edukacyjnych.

Cmentarz wojenny nr 135 w Zborowicach usytuowany jest na terenie cmentarza komunalnego z wyraźnie wyznaczoną kwaterą wojenną, obrysem w postaci muru kamiennego oraz starodrzewu okalającego kwaterę. Ostatni kompleksowy remont przeprowadzony został w roku 2002. Z uwagi na zły stan zachowania w roku 2022 podjęto decyzję o remoncie kompleksowym oraz starania o uzyskanie finasowania tego zadania.

Na cmentarzu pochowanych jest 74 uczestników walk, którzy polegli w dniach 12-16 stycznia 1915 r. oraz 2-3 maja 1915 r. Mogiły mieszczą się w 6 grobach zbiorowych i 22 pojedynczych. Pochowano tam 23 żołnierzy armii monarchii austro – węgierskiej, 49 z armii cesarstwa niemieckiego, 2 imperium rosyjskiego.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Zdjęcia

450379