Przejdź do stopki

WARSZTATY PLECIONKARSKIE - KURS

WARSZTATY PLECIONKARSKIE - KURS

Treść

Organizacja dwóch edycji Międzynarodowego Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach, celem odtworzenia i upowszechnienia tradycji plecionkarskich w regionie Ciężkowic, przerosły nasze wcześniejsze oczekiwania. Wpis kosza wikowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wywołał duże zainteresowanie wśród mieszkańców regionu i spowodował wyraźne utożsamianie się z kulturą ludową i jej częścią, czego dotychczas nie można było zaobserwować.

Odnotowujemy coraz to większe zainteresowanie rzemiosłem, jakim jest wikliniarstwo, jednak zauważalnym jest zanik przekazu międzypokoleniowego, braku warsztatów i kursów dla mieszkańców tych młodszych i starszych, którzy odtworzą i podtrzymają tradycje tego rzemiosła. Dlatego, podczas tegorocznej edycji Festiwalu pragniemy zorganizować m.in. trzydniowe warsztaty plecionkarskie w dwóch kategoriach. Jedne z nich przeznaczone będą dla osób dorosłych, a drugie dla dzieci w wieku 9-14 lat. To przedsięwzięcie pozwoli na dotarcie do szerszego grona osób, które dotąd nie miały możliwości wzięcia udziału w licznych warsztatach, a które chcą rozpocząć swoją przygodę z materiałem, jakim jest wiklina, jak również osób, które miały już wcześniej do czynienia z tym rzemiosłem i z ogromnym zaangażowaniem promują i popularyzują lokalne tradycje, stając się liderami, co z czasem zaowocuje tym, iż sami staną się mentorami i nauczycielami tegoż fachu.

Wszystkich zainteresowanych, chcących zdobyć nowe umiejętności i wykazać się twórczymi możliwościami prosimy o zapisywanie się bezpośrednio w Centrum Kultury Gminy Ciężkowice (Rynek 1, 33-190 Ciężkowice) lub pod numerem telefonu 14 65 10 032.

Kurs odbędzie się na płycie Rynku w Ciężkowicach 28 lipca (tj. piątek) i rozpocznie się od godziny 9.00 (Harmonogram kolejnych spotkań zostanie ustalony z uczestnikami).

Zapewniamy wsparcie teoretyczne, narzędzia, surowiec plecionkarski i mnóstwo dobrej zabawy.

Ilość miejsc ograniczona.

Projekt pn.: ''Plecione u źródła - międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach" dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

395169