Przejdź do stopki

4 pierwsze miejsca i nagroda główna GRAND PRIX dla KGW z Bruśnika!

4 pierwsze miejsca i nagroda główna GRAND PRIX dla KGW z Bruśnika!

Treść

Dnia 2 października 2022 roku odbył się 12. Małopolski Przegląd KGW w Jabłonce. Z terenu Gminy Ciężkowice, w wydarzeniu wzięła udział delegacja Koła Gospodyń Wiejskich w Bruśniku, prezentując swój dorobek kulinarno-artystyczny w 4 kategoriach konkursowych: scenka obyczajowa, pieśni ludowe, rękodzieło artystyczne oraz tradycyjna potrawa. Przedstawiciele z Bruśnika zachwycili jury we wszystkich kategoriach, zdobywając najwyższą łączną punktację, dzięki której uhonorowano ich również Nagrodą Główną GRAND PRIX.

W pierwszej kategorii przedstawiliśmy scenkę obyczajową pt: UROKI.

W drugiej kategorii zostały zaśpiewane pieśni ludowe z naszego regionu pt;

- W zielonym gaju gdzie sarenki żyją,

- Stympno środa idzie ,

- Nad Bruśnickom wioseckom.

W trzeciej kategorii jako rękodzieło do wykonania była tradycyjna ozdoba domów , zawieszana u sufitu, czyli PAJĄK. W naszym regionie był to pająk kulisty i w takiej formie został wykonany.

Czwarta kategoria to kulinaria, była to potrawa regionalna, gdzie głównym składnikiem miała być mąka razowa. My przygotowaliśmy razowe pierogi z kapustą i grzybami.

W wszystkich 4 kategoriach zdobyliśmy 4 pierwsze miejsca i w związku z tym otrzymaliśmy kilka nagród rzeczowych.

W ogólnej punktacji uzyskaliśmy największą ilość punktów co zdecydowało o przyznaniu nam nagrody głównej GRAND PRIX i zdobyciu statuetki Przeglądu.

Po ogłoszeniu wyników łzy radości, szczęście i niedowierzenie. Takiego sukcesu nikt z nas się nie spodziewał. My proste, wiejskie kobiety zdobyłyśmy I miejsce na Przeglądzie Małopolskim.

Przyznam jednak, że ostatni miesiąc to była ciężka praca naszego Koła. Próba za próbą i znów próba. A to scenka, to pieśni, to nauka wykonania pająka, to znów lepienie pierogów i tak na okrągło. Ale warto było.

Jako przewodnicząca Koła pragnę podziękować wszystkim członkom i członkiniom, którzy przyczynili się do sukcesu naszego Koła.

Dziękuję Kierownikowi Domu Kultury w Jastrzębi panu Stanisławowi Desiowi za wszystkie wskazówki i podpowiedzi, które braliśmy sobie do serca i w miarę możliwości z nich korzystaliśmy.

Dziękuję Dyrektorowi CKiP w Ciężkowicach p. Bogdanowi Krokowi za sponsorowanie naszego przejazdu mini autokarem do Jabłonki.

Dziękuję organizatorom, komisji, sponsorom i wszystkim pozostałym KGW biorącym udział w przeglądzie, z którymi mogliśmy nawiązać nić przyjażni oraz wymieniać się doświadczeniami w prowadzeniu Kół.

- wspomina Przewodnicząca KGW Bruśnik, Irena Połeć. 

Organizatorami Przeglądu byli: Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Województwo Małopolskie, Gmina Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Składając wyrazy uznania za wkład w kultywowanie lokalnej tradycji oraz za zaangażowanie w podjęte działania kulturalne, pragniemy złożyć serdeczne gratulacje za to prestiżowe osiągnięcie. Życzymy siły, wytrwałości i kreatywności w dalszej działalności. Niech ta wyjątkowa nagroda będzie dla Państwa jeszcze większą motywacją i impulsem do dalszego rozwoju. 

Fotorelacja dostępna na oficjalnym profilu KGW Bruśnik na Facebooku.

Grafika: KGW Bruśnik
395171