Przejdź do stopki

Skamieniałe Miasto ze Złotą Pinezką Map Google!

Skamieniałe Miasto ze Złotą Pinezką Map Google!

Treść

Pięć Złotych Pinezek Map Google w województwie małopolskim

15 wyróżnień dla parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody

 

Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek Map. W województwie małopolskim statuetkę otrzymują: Ojcowski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Wąwóz Homole oraz rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto. To już druga odsłona projektu – dwa lata temu, z okazji 15. urodzin Map Google, nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych – po jednej w każdym z województw.

 

Każdego dnia w Mapach Google publikowanych jest ponad milion opinii. W ciągu ostatnich 3 lat liczba recenzji, ocen i zdjęć dodanych do Map wzrosła ponad dwukrotnie. Opinie Google to skarbnica wiedzy o lokalnych miejscach – szczególnie, gdy odkrywa się te nowe. Dzięki nim użytkownicy mogą łatwiej znaleźć różnorodne atrakcje czy firmy, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom, lub wybrać miejsce, w którym będą mogli odpocząć tak, jak lubią. I to właśnie na podstawie ocen i opinii użytkowników Map Google wyłoniono tegorocznych laureatów Złotych Pinezek

Zielone cuda natury w Małopolsce

Piękno polskiej natury zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe, ponad 120 parków krajobrazowych i niemal 1500 rezerwatów przyrody. Często to ostatnie już miejsca występowania wielu zagrożonych i ginących gatunków roślin i zwierząt, ale także tradycji historycznych, etnicznych oraz kulturowych. Perły polskiej przyrody doceniają użytkownicy Map Google, którzy odwiedzają parki i rezerwaty oraz dzielą się swoimi wrażeniami. Na bazie ich ocen i opinii Google przyznał 15 statuetek – po pięć dla parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.  Aż 5 nagrodzonych miejsc znajduje się w województwie małopolskim.

Internauci docenili Ojcowski Park Narodowy, który położony jest blisko Krakowa i słynie z wielu szlaków turystycznych i zabytków. Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, kaplica Na Wodzie czy słynna Maczuga Herkulesa to tylko niektóre z atrakcji. W parku znajduje się również Brama Krakowska, w której – jak głosi legenda – odległość dzieląca kolumny z roku na rok stale się zmniejsza. Ich całkowite zamknięcie ma ogłosić koniec świata. Ocena 4,8 *****  na podstawie 19 800 opinii.

Drugim nagrodzonym miejscem jest Pieniński Park Narodowy, który turyści uwielbiają za możliwość spływu tratwami dzikim Dunajcem, piękne panoramy i szlaki, które prowadzą na Trzy Korony i Sokolicę. W parku znajdują się aż trzy zamki – w Nidzicy i Czorsztynie oraz Zamek Pieniny.  Ocena 4,9 *****  na podstawie 15 666 opinii. Wśród 5 najlepiej ocenianych na Mapach Google parków krajobrazowych znalazł się Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy licznie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa i okolic. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych szlaków do pieszych wędrówek czy biegania, a także wycieczek rowerowych. Szczególnie warta polecenia jest trasa rekreacyjna prowadząca wzdłuż wałów Wisły przez Tyniec. Ocena 4,7 ***** na podstawie 9 769 opinii.

Bardzo dziękujemy za wyróżnienie jakim jest Złota Pinezka dla Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Cieszy fakt, że jest to wyraz docenienia Parku przez odwiedzających go mieszkańców i turystów. Dla nas ważne jest zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych tego obszaru, szczególnie ze względu na jego położenie na terenie Krakowa i w jego bliskich okolicach. Ta nagroda to nie tylko radość, ale też motywacja do dalszych działań, które zachowają unikatowe miejsca na terenie Parków Krajobrazowych dla przyszłych pokoleń, aby opinia o nich zawsze pozostała tak dobra - mówi dr inż. Marcin Guzik, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

W województwie małopolskim zostały wyróżnione również dwa rezerwaty przyrody – Wąwóz Homole (ocena 4,8 ***** na podstawie 11 236 opinii) i Skamieniałe Miasto (ocena 4,7 *****   na podstawie 4 155 opinii). Ten pierwszy ma długość około ośmiuset metrów i jest jednym z najpiękniejszych zakątków Pienin. Ściany skalne wąwozu o kształcie litery V są bardzo wysokie, miejscami mają ponad sto dwadzieścia metrów. Turyści chętnie wybierają tamtejszą trasę turystyczną, która prowadzi wzdłuż potoku Kamionka i pozwala podziwiać  kaskady wodne. Miejscem aktywnego wypoczynku dla całych rodzin jest również rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto, szczególnie lubiany przez najmłodszych turystów. Wiele skał (np. o kształcie nosa czarownicy), ciekawe legendy o rycerzach czy pustelnikach, wodospad i labirynty skalne to tylko niektóre atrakcje, które czekają w rezerwacie na dzieci.

Laureaci Złotych Pinezek Map Google w 2022 roku

PARKI NARODOWE PARKI KRAJOBRAZOWE REZERWATY PRZYRODY
●     Karkonoski Park Narodowy (woj. dolnośląskie) ●     Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie) ●     Rezerwat przyrody Wąwóz Homole (woj. małopolskie)
●     Ojcowski Park Narodowy (woj. małopolskie) ●     Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie) ●     Rezerwat przyrody Kadzielnia (woj. świętokrzyskie)
●     Pieniński Park Narodowy (woj. małopolskie) ●     Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie) ●     Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie)
●     Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie) ●     Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie) ●     Rezerwat przyrody Kępa Redłowska (woj. pomorskie)
●     Bieszczadzki Park Narodowy (woj. podkarpackie) ●     Bolimowski Park Krajobrazowy (woj. łódzkie) ●     Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto (woj. małopolskie)

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom tego wyjątkowego wyróżnienia, które jest odzwierciedleniem docenienia piękna polskiej natury przez tysiące użytkowników i użytkowniczek Map Google. Bogactwo i różnorodność przyrody, mnogość szlaków zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i rowerowych wycieczek oraz świetna infrastruktura miejsc to tylko niektóre z zalet parków i rezerwatów dostrzeżonych przez użytkowników i użytkowniczki. Mamy nadzieję, że Złote Pinezki będą również inspiracją do planowania wypoczynku i odwiedzenia właśnie tych i im podobnych zielonych miejsc w Polsce. Użytkowników i użytkowniczki zachęcamy do korzystania z opinii i dzielenia się z innymi cennymi wskazówkami, ciekawymi informacjami czy pięknymi zdjęciami – mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.

Opinie z pierwszej ręki, dzięki którym można odkrywać świat po swojemu

Mapy Google nie tylko pomagają użytkownikom dotrzeć w wybrane miejsce, ale pozwalają również dzielić się opiniami i zdjęciami. Są one bardzo pomocnym źródłem informacji dla osób odwiedzających dane miejsce lub dla tych, którzy dopiero szukają inspiracji, aby spędzić wolny czas tak, jak lubią. W opiniach znaleźć można między innymi informacje o dostępności parkingów, warunkach na szlakach, a także np. wskazówki, czy w danym miejscu można spacerować z dziećmi w wózku lub zabrać na wyprawę psa. W Mapach Google użytkownicy mogą także wyszukiwać z uwzględnieniem treści opinii. Wystarczy wpisać frazę „park krajobrazowy kajaki”, aby pojawiła się informacja, w których parkach krajobrazowych funkcjonują spływy kajakowe.

Źródło i zdjęcia: Biuro Prasowe Google

Zdjęcia

367673