Przejdź do stopki

Jubileusze Pożycia Małżeńskiego w Gminie Ciężkowice

Treść

50-lecie pożycia małżeńskiego to wyjątkowy Jubileusz, to niezwykle ważna rocznica dla ludzi, którzy przeżyli wspólnie pół wieku. Przypomnijmy, że medal za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie” jest nagrodą dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim, jest jednym z ważniejszych odznaczeń państwowych, przyznawanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  Po wyrażeniu zgody przez małżonków, którzy osiągnęli wymagany staż małżeński, uruchamiana jest kilkumiesięczna procedura przyznania medali, dokumenty przekazywane są z USC Ciężkowice, za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego, do Warszawy, gdzie w Kancelarii Prezydenta jest wydawana decyzja w sprawie przyznania medali, które następnie jubilatom przekazuje burmistrz właściwy dla miejsca ich zamieszkania. W latach 2020 i 2021, ze względu na obostrzenia wynikające z sytuacji epidemiologicznej nie mogliśmy zaprosić Jubilatów na uroczystość wręczenia przyznanych im  medali. Wyczekiwana uroczystość w naszej gminie miała miejsce w dniu 29 marca 2022 roku, w budynku Urzędu Gminy w Ciężkowicach. W tym dniu, Szanownym Jubilatom, którzy przyjęli zaproszenie władz gminnych,  Burmistrz Gminy Ciężkowice Stanisław Kuropatwa, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ciężkowicach Michał Koralik oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ciężkowicach  Agata Salamon dokonali uroczystego wręczenia medali, okolicznościowych legitymacji, dyplomów i drobnych upominków. Odznaczenia otrzymali małżonkowie ze stażem 51- i 52- letnim tj. pary, które na ślubnym kobiercu stanęły w 1970 i 1971 roku. Jubilaci obecni  na podniosłej  uroczystości: Biskup Genowefa i Jan, Biskup Maria i Józef, Chrząszcz Zofia i Stanisław, Grajewska Irena i Jan, Gucwa Jadwiga i Rudolf,  Gucwa Maria i Józef, Gucwa Wanda i Ignacy, Gucwa Stanisława i Franciszek, Gumola Halina i Eugeniusz, Kiełbasa Krystyna i Józef, Maniak Helena i Leopold, Mruk Stanisława i Edward, Nowak Maria i Stanisław, Osysko Janina i Stanisław, Osysko Teresa i  Kazimierz, Tabiś Teresa i Czesław, Wiśniewska Teresa i Józef oraz Żaba Maria i Eugeniusz.  

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła kapela ludowa „Pogórzanie” z Jastrzębi, a ich słynne „Złote Wesele” członkowie zespołu śpiewają  tylko w takim dniu jak dzisiejszy. Zaproszeni goście mieli okazję degustować potrawy serwowane przez lokalną restaurację” Spiżarnia” ze Zborowic.

Wspólne przeżycie ponad 50 lat to symbol wierności i miłości małżeńskiej oraz piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących obecnie w związek małżeński, dlatego za to z całego serca Drogim Jubilatom dziękujemy. Życzymy również pogody ducha na dalsze lata wspólnego życia, niech każdy kolejny dzień upływa w zdrowiu, w otoczeniu Rodziny i przyjaciół.


Agata Salamon, Kierownik USC
 

367675