Przejdź do stopki

Podsumowanie ankiety - Zasoby gminy Ciężkowice w oczach mieszkańców

Podsumowanie ankiety - Zasoby gminy Ciężkowice w oczach mieszkańców

Treść

Od 9 do 21 lutego na stronie internetowej Gminy i w ciężkowickich mediach społecznościowych można było wziąć udział w pierwszej z ankiet towarzyszących opracowaniu nowej Strategii Rozwoju. Blisko 700 osób zapoznało się z ankietą, a wiele spośród nich podzieliło się z nami swoimi refleksjami i przemyśleniami dotyczącymi najbardziej rozpoznawalnych, charakterystycznych, czy wyjątkowych elementów wyróżniających Gminę Ciężkowice. W niecałe dwa tygodnie uzyskano imponującą - bo liczącą 318 - liczbę odpowiedzi.

To ważny głos mieszkańców wskazujący, gdzie upatrują potencjałów Gminy, które warto wzmacniać i rozwijać, a także mówiący co uważają za elementy wyróżniające i budujące przewagę konkurencyjną nad innymi obszarami wschodniej części Małopolski. Bezsprzecznie należą do nich: środowisko naturalne, liczne atrakcje turystyczne, tradycje oraz zabytki i wreszcie ludzie – zarówno Ci współcześni, jak i Ci, którzy przed laty związani z Ciężkowicami rozsławili je szeroko poza granice gminy. To te elementy napawają nas – jako mieszkańców - dumą i tworzą podwaliny pod przyszły rozwój całej Gminy. To one tworzą warunki do tego, by Ciężkowice były dobrym miejscem do życia i to one coraz mocniej przyciągają do nas turystów i mogą przeciągnąć inwestorów.

W prace nad nową strategią chcemy – jako samorząd – włączyć i zaangażować mieszkańców naszej Gminy. Prace nad wytyczeniem nowych celów wymagają dialogu, współpracy i wspólnego planowania. Rozmowy o przyszłości naszej Gminy rozpoczęliśmy właśnie od refleksji dotyczącej unikalnych zasobów Gminy Ciężkowice, które nie tylko budują naszą tożsamość i ofertę, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną, ale mogą także stanowić źródło kolejnych pomysłów na nowe usługi i produkty.

Środowisko przyrodnicze, charakterystyczne i unikatowe walory krajobrazowe, flora i fauna to najczęściej wskazywane zasoby Gminy. Same w sobie stanowią nie lada atrakcję turystyczną, ale wzmocnione szeregiem elementów zarówno o charakterze naturalnym (Rezerwat Skamieniałe Miasto), jak i wytworzonych ludzką ręką (Muzeum Przyrodnicze, Park Zdrojowy, wieża widokowa, trasy rowerowe) dają niezwykłą szansę na rozwijanie aktywności mieszkańców Gminy Ciężkowice, w oparciu o szeroko rozumianą branżę usług turystycznych i okołoturystycznych. Jeżeli dodamy do tego unikatową historię, tradycje i dziedzictwo zarówno materialne - w postaci licznych zabytków, w tym Dworu Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, czy tak charakterystycznego założenia urbanistycznego ciężkowickiego rynku, jak i niematerialne w postaci tradycji ludowych, rzemieślniczych (np. tak unikatowych jak wikliniarstwo) materializujących się w działalności zespołów folklorystycznych, czy aktywności Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji społecznych, otrzymamy obraz miejsca o niezwykłym (być może ciągle jeszcze niewykorzystanym w należyty sposób) potencjale. Jeżeli weźmiemy pod uwagę także aspekt ludzki i to zarówno w postaci aktywności obecnych mieszkańców, jak i szeregu postaci, które rozsławiły w przeszłości Ciężkowice, żeby wspomnieć tylko o współtwórcy II Rzeczypospolitej Ignacym Janie Paderewskim, otrzymamy obraz miejsca o unikatowym – jak na swoją skalę – potencjale rozwoju.

Z ankiet bardzo mocno wybrzmiewa także świadomość tych aspektów, które w najbliższych latach mogą jeszcze mocniej determinować rozwój całej Gminy – poczynając od budowanej ścieżki w koronach drzew, poprzez przyszłą instytucję, o co najmniej regionalnej skali odziaływania, jaką będzie Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej, aż po planowane odwierty unikatowych, siarczkowych, wód mineralnych, od których już tylko krok do starania się przez Ciężkowice o nadanie statusu uzdrowiska.

W tym kontekście nie bez znaczenia są wskazywane przez mieszkańców tradycje kulinarne, możliwości wytwarzania żywności ekologicznej, znani wytwórcy produktów spożywczych, w tym także winiarskich.

Jeżeli dodamy do tego szereg wskazań związanych z posiadaną infrastrukturą, jako zasobem, który sprzyja rozwojowi (drogi, sieci wodno-kanalizacyjne, uzbrojenie terenów pod różnego rodzaju inwestycje), to otrzymujemy obraz Gminy, która ma przed sobą niebywałe szanse rozwoju w perspektywie najbliższej dekady i zbudowania trwałych podstaw wzrostu społeczno-ekonomicznego dla obecnych i przyszłych mieszkańców Gminy Ciężkowice.

397488