Przejdź do stopki

O tożsamości „Bogoniowioka” – czyli relacja ze spotkania z etnografem

O tożsamości „Bogoniowioka” – czyli relacja ze spotkania z etnografem

Treść

Dnia 19 października 2022 r. w Muzeum Przyrodniczym im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach odbyło się spotkanie historyczne z etnografem i antropologiem kultury – Patrykiem Rutkowskim - pn. „Etno Bogoniowice”.

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu Etno Małopolska, dzięki któremu członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Bogoniowicach mają możliwość zrealizowania swoich planów artystycznych, a także zgłębienia i przekazania wiedzy związanej z tradycją lokalnej społeczności wywodzącej się z Bogoniowic. Zainteresowanych tą tematyką było wielu, a swoją obecnością progi muzeum zaszczycili także przedstawiciele Gminy Ciężkowice w osobach Burmistrza Gminy Ciężkowice Stanisława Kuropatwy wraz z małżonką, Przewodniczącego Rady Gminy Ciężkowice Michała Koralika, Dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice Bogdana Kroka, a także sołtysów, radnych oraz działaczy społecznych z terenu całej gminy.

Podczas spotkania członkowie zaprezentowali specjalnie zaprojektowane i uszyte stroje ludowe inspirowane charakterystyką lokalnej tożsamości mieszkańca wsi Bogoniowice. O jego elementach pod względem antropologicznym oraz etymologicznym opowiedział w szczegółach w swoim wykładzie gość specjalny. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o dawnych zwyczajach kulturowych, gwarze czy przyjrzeć się „procesom” towarzyszącym odpowiedniemu założeniu i zaprezentowaniu takiego stroju, uzależnionym od posiadanego w ówczesnych czasach statusu społecznego czy stopnia zamożności. Wykład zakończył się gratulacjami złożonymi na ręce zaangażowanych w realizację projektu:

To co Państwo robicie jest piękne. Wymaga to nie tylko nakładu pracy i zaangażowania ale także odwagi, a Wy ją macie i dlatego Wam się udaje. Gratuluję. – mówił ze sceny Patryk Rutkowski.

Nie zabrakło również słodkości przygotowanych na tę okazję przez członków KGW Bogoniowice. Po poczęstunku odbyła się wspólna dyskusja z gościem wydarzenia, która dała uczestnikom możliwość zadania pytań oraz uzyskania fachowych odpowiedzi specjalisty. Panel dyskusyjny zakończyły radosne przyśpiewki w wykonaniu KGW Bogoniowice.

Gratulujemy członkom Koła podjęcia tej przepięknej inicjatywy oraz składamy wyrazy podziękowania i uznania za ogromny wkład w życie naszej gminnej społeczności. Życzymy dalszego zaangażowania w upowszechnianie kultury i tradycji polskiej wsi oraz wielu dalszych sukcesów i wytrwałości w realizacji zamierzonych planów artystycznych.

fot. Renata Miłkowska
384104