Przejdź do stopki

II Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach za nami

Treść

I Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach, zorganizowany w ubiegłym roku przyniósł niezwykłe rezultaty w postaci odkryć historycznych i kulturowych oraz nowych wspaniałych współprac i przyjaźni. Bardzo duże zainteresowanie edukacją w tym zakresie i wysoka frekwencja na warsztatach upoważniły do kontynuacji przyjętych założeń odtworzenia tego rzemiosła. Za nami II Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego połączony z XX Pogórzańskim Jarmarkiem Artystów i Rękodzielników.

Rozpoczęliśmy od kilkudniowego kursu plecionkarstwa dla osób wcześniej zrekrutowanych, chcących nauczyć się i rozwinąć rzemiosło. Podczas spotkań omówione zostały m.in.: polskie i ciężkowickie tradycje plecionkarstwa, występowanie i odmiany wikliny, uprawy, pozyskiwanie i przetwórstwo wikliny dla celów plecionkarskich, niezbędne wyposażenie oraz narzędzia i urządzenia potrzebne w plecionkarstwie. Ponadto, oprócz możliwości dotknięcia, wypróbowania warsztatu i samodzielne wykonanie prac, uczestnicy mieli okazję na bezpośredni kontakt i dyskusję z mistrzami plecionkarstwa. Kurs poprowadził doświadczony nauczyciel zawodu.

Kolejnym etapem projektu była organizacja pleneru. O przyjęciu w poczet uczestników konkursu decydowały umiejętności praktyczne i zdolności artystyczne twórcy, oceniane przez organizatorów na podstawie wysłanych zdjęć prac. W  liczbę osób biorących udział włączeni zostali również uczestnicy wcześniejszego kursu plecionkarstwa. Grupa plenerowa odbyła wizytę w Muzeum Przyrodniczym, podczas której artyści zostali zapoznani przez przewodnika z legendami, historią i wartościami kulturowymi Ciężkowic i okolic. Wizyta ta służyła inspiracji dla przewodniego tematu pleneru, w trakcie którego plecionkarze rozwijali swoje umiejętności i rywalizowali pod okiem mistrza plecionkarza. Ich zadanie polegało na upleceniu szeroko pojętej formy inspirowanej światem ciężkowickich legend. Powstałe prace zaprezentowane zostały w przestrzeni dostępnej dla mieszkańców i turystów. Plener i jego efekty niewątpliwie podniosą w przyszłości tożsamość rzemiosła oraz zbudują wizerunek Ciężkowic jako miejsca gromadzącego mistrzów zawodu. Prace ocenione zostały przez dwóch doświadczonych plecionkarzy i nauczycieli zawodu oraz jedną osobę ze strony organizatora, a po burzliwej naradzie przyznano nagrody finansowe i wyróżnienia.

I miejsce – Anna Elsner „Rycerz zamieniony w borsuka”
II miejsce – Dominika Derenda „Diabeł”
III miejsce – Marek Czech „Skamieniały zakonnik”

Wyróżnieni zostali:

  1. Olesia Cherni
  2. Juraj Cichovski
  3. Natalia Gancarz
  4. Olga Kamińska
  5. Anna Koronkiewicz
  6. Rafał Kozik
  7. Adam Wrona

Przyznana została również nagroda publiczności, która trafiła do Marka Czecha oraz specjalna nagroda Burmistrza Ciężkowic dla najmłodszego uczestnika pleneru plecionkarskiego – Krzysztofa Zwolińskiego. Nagrodę otrzymał również Pan Wojciech Świątkowski – mistrz i przyjaciel Festiwalu, jako podziękowanie za pracę, wsparcie merytoryczne i techniczne nad Festiwalem oraz inicjatywami podejmowanymi na rzecz przywrócenia i rozwoju plecionkarstwa w Ciężkowicach.

Finał II Międzynarodowego Festiwalu w Ciężkowicach połączony został z XX Pogórzańskim Jarmarkiem Artystów i Rękodzielników. Przestrzeń na płycie rynku została wypełniona stanowiskami plecionkarzy, artystów, rękodzielników i twórców ludowych. Ponadto warsztaty poprowadzili rzemieślnicy ginących i lokalnych zawodów: koronczarka, snycerz, pszczelarz oraz płatnerz. Swoje stoisko zaprezentowały również lokalne winnice, piekarnie, Koła Gospodyń Wiejskich z lokalnymi specjałami a także zespoły ludowe – zarówno muzyczne i taneczne. Niezwykłą osobliwością były dwa stoiska – heligonisty oraz lutnika. Mogliśmy podziwiać dzięki nim niezwykłe instrumenty oraz poznać tajniki pracy z nimi. Nieodzowne dla tego dnia były również otwarte warsztaty plecionkarskie, podczas których każdy z odwiedzających ciężkowicki rynek, mógł spróbować swoich sił w pracy z wikliną. Całość wydarzenia uwieńczona została występami zespołów, kapel, grup śpiewaczych, solistów, muzyków klasycznych oraz gwiazdy wieczoru – zespołu STONEHENGE.


Projekt pn.: Międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

184438