Przejdź do stopki

Pokaz finałowy

Treść

Finałowy pokaz ciężkowickiego Lata w teatrze –edycja 2020 czyli „Ostatni pyłek wszechświata”.

Czternaścioro dzieci w wieku od 8 do16 lat przez dwanaście dni od 10 do 23 lipca pracowało nad pokazem, który zaprezentowali wieczorem 23 lipca na rynku w Ciężkowicach. Zaczynali jako grupa przypadkowych osób z kilku miejscowości naszej Gminy a zakończyli ten projekt jako grupa przyjaciół.

Wieczorny finałowy pokaz był ich autorską wersją widzenia i rozumienia słowa „Mikroświaty”. To właśnie słowo było początkiem ich wspólnej pracy nad scenariuszem , scenografią i ćwiczeniami w nowej dla wielu technice teatru cieni. W fascynujący świat Teatru światła, cienia i tajemniczych kształtów wprowadziła ich aktorka jedynego w Polsce Teatru Figur w Krakowie Pani Agnieszka Polańska.

Podczas zajęć warsztatowych dzieci i młodzież uczyła się opowiadać, pisać dialogi i wymyślać swoje czasem dziwne postacie ludzi i zwierząt, które w tych opowieściach żyły i stwarzały swoje światy. O tym recytowali i rapowali. Prowadziła ich jw tej pracy Pani Joanna Sarnecka, która sama siebie określa mianem …”zawodowej opowiadaczki”. Pani Joanna na co dzień prowadzi swoją Fundację na Rzecz Kultury "Walizka".

Uczestnicy Lata w Teatrze pozostawili po sobie piękną i tajemniczą wystawę swoich instalacji i kompozycji artystycznych, którą prezentują na dziedzińcu naszego Ratusza. To niejako produkt uboczny ich poszukiwań i prób określenia ciekawych tematów w miejscowej przyrodzie. Odkryli bowiem mocą swojej dziecięcej wyobraźni… kilka nieznanych gatunków ptaków żyjących na terenie Skamieniałego Miasta. Warto zobaczyć i tę wystawę.

Bardzo ważną postacią, w naszej półkolonii artystycznej była Pani Małgorzata Miłkowska, która pełniła obowiązki pedagoga dbającego o bezpieczeństwo uczestników ale tak naprawdę pomagała w wielu pracach podczas tych dwóch tygodni. Obok niej zawsze na posterunku z aparatem w ręce widzieliśmy Dominikę Myśliwiec, której rolą było dokumentowanie krok po kroku tej całej pracy. Dominika - nasze "Synapsowe dziecko" sprzed kilku lat, także czynnie pomagała tam gdzie tylko była taka potrzeba. W tym czasie w biurze trwała nieustanna mrówcza praca Pani Marii, aby zapewnić zaopatrzenie i odpowiednia logistykę dla projektu.

Ostatnie kilka dni to praca Szczepana Słowika - naszego magika od światła i dźwięku. Dzięki jego pracy pokaz nabrał pięknego i niezwykłego wyglądu.

Z tego miejsca dziękuję Pani Katarzynie Zych, która nas wspierała, dzielnie znosiła różne dziwne zapachy dochodzące z dziedzińca a wieczorami udostępniła nam swoją bibliotekę na próby. Dzięki Panu Stanisławowi Kuropatwie, na rynku w czasie występu pogasły światła, za co również dziękujemy.

Panowie Policjanci z miejscowego Komisariatu zadbali o bezpieczeństwo uczestników tej wieczornej imprezy, którzy z chęcią zjawili się na

„Lato w teatrze” to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bogdan Krok

 

 

384024