Przejdź do stopki

Ratusz Miejski

Treść

Ratusz miejski usytuowany jest w centrum ciężkowickiego rynku. Frontem skierowany jest na wschód. Po stronie wschodniej ratusza, na płycie rynku stoi zwrócona w jego stronę kapliczka Św. Floriana, ufundowana przez ówczesnego właściciela dóbr w Kąśnej Dolnej – Ignacego Jana Paderewskiego. Obecny ratusz datowany jest na przełom XVIII/XIX wieku. Najprawdopodobniej został wzniesiony na pozostałościach poprzedniej budowli, która także pełniła rolę ratusza miejskiego. Przebudowany był gruntownie w 2 połowie XIX wieku i wtedy to otrzymał wygląd i kształt zbliżony do ratusza tuchowskiego (Tuchów, położony w odległości 15 km na północ, był wtedy dużym ośrodkiem miejskim oraz siedzibą władz powiatowych). Podobne budowle wzniesiono wtedy także w innych miastach, m.in.
w Zakliczynie.

Ratusz nie ma wyraźnych cech stylowych. Jest murowany z cegły, z użyciem kamienia, tynkowany. Zbudowany jest na planie prostokąta, z małym wewnętrznym dziedzińcem. Jest parterowy, częściowo podpiwniczony. Wnętrza każdej części rozplanowane są dwutraktowo,
z korytarzami w traktach. Budynek pokryty jest dachami dwuspadowymi, krytymi blachą. Nad wschodnią częścią ratusza w kalenicy dachu znajduje się drewniana wieżyczka, o ściankach szalowanych deskami. Wieżyczka nakryta jest daszkiem krytym blachą.
W ściance wschodniej znajduje się tarcza zegarowa.

Obecnie w Ratuszu mieści się miejska biblioteka publiczna, Centrum Informacji Turystycznej, a część piwnic zajmuje restauracja „Galicja”. Budynek został wpisany do rejestru zabytków 14 maja 1985 roku.

395170